Biuletyn Informacji Publicznej
v31
<
Urząd Gminy 
Wójt 
Sekretarz 
Skarbnik 
Rada Gminy 
Komunikaty 
Wiadomości 
Komórki Organizacyjne 
Jednostki Organizacyjne 
Jednostki Pomocnicze 
Rejestr instytucji kultury 
Nabór na wolne stanowiska urzędnicze 
Oferty Inwestcyjne 
Przetargi 
   Przetargi SIWZ 
   Pliki do pobrania 
   Rysunki, mapy do przetargu 
Prawo Lokalne 
Pomoc publiczna 
Archiwum sprawozdań 
Sprawozdania za 2014 rok 
Sprawozdania za 2015 rok 
Opinie RIO 
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego 2012 
Ochrona Środowiska 
Spółki Prawa Handlowego 
Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 
Wzory formularzy, informacji i deklaracji podatkowych 
Program Integracji Społecznej 
Kontrole 
Sprawy EOD 
Informacje nie udostępnione 
Akty prawne on-line 
Wybory 
PROGRAM WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI 
Petycje 
  wyszukiwarka
  statystyka
  redakcja Biuletynu
  pomoc
liczba odwiedzin
przetargi: 310172
strona główna: 89529
    strona główna / przetargi 
   Przetargi
 
  
WYJAŚNIENIE 2 - Przetarg -Budowa stacji wodociągowej i wodociągu grupowego w miejscowościach: Zakrzów, Zalesie, Lipno, Błogoszów i części Pawęzowa wraz z linią zasilającą śn – 15 kV Ważny od: 22/08/2008 do: 10/09/2008
 

Oksa, dnia 22 sierpnia 2008r.



W Y J A Ś N I E N I E


Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na budowę stacji wodociągowej i wodociągu grupowego w miejscowościach: Zakrzów, Zalesie, Lipno, Błogoszów i części Pawęzowa wraz z linią zasilającą Śn – 15 kV – ogłoszonego w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 18 sierpnia 2008r. pod numerem 452313008.


W związku z wniesionymi zapytaniami wniesionymi w dniu 21 sierpnia 2008r. o treści:

  1. W opisie warunków udziału w postępowaniu istnieje zapis dotyczący dysponowania kierownikiem budowy posiadającym upraw­nienia budowlane w spe­cjalności robót instalacyjnych w zakresie sieci i instalacji oraz urządzeń wodociągowych bez ogra­niczeń odpowiednich do zakresu robót objętych przedmiotem zamówienia. Prosimy o wyjaśnienie, co Zamawiający miał na myśli stosując taki zapis ( do jakich uprawnień odnosi się słowo bez ograniczeń). W złączeniu uprawnienia budowlane kierownika budowy wydane w 1992 roku – prosimy o stwierdzenie czy Zamawiający uzna jako spełniające bez ograniczeń.

  2. Zamawiający do realizacji zamówienia wskazał również dysponowaniem kierownikiem robót w specjalności konstrukcyjno – budowlanej, który posiada odpowiednie do zakresu robót uprawnienia budowlane wymagane prawem budowlanym dla przedmiotu zamówienia - nieograniczone. Prosimy o wyjaśnienie jakie to są uprawnienia nieograniczone spełniające powyższy wymóg. W załączeniu uprawnienia budowlane kierownika robót wydane w 1993r. – prosimy o stwierdzenie czy Zamawiający uzna jako spełniające wymóg nieograniczone.

  3. Jaką stawkę VAT należy zastosować przy wyliczeniu ceny brutto.


Zamawiający działając na podstawie art., 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych ( tj. 2007r., Dz.U. nr 223, poz. 1665) wyjaśnia co następuje:

  1. Odpowiedź na pytania ad. 1 i 2
    Złożone zapytania w części dotyczącej załączonych uprawnień budowlanych nie stanowią zwrócenia się do Zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, lecz są wyłącznie pytaniami mający wymiar indywidualny odnoszący się do sytuacji Wykonawcy, który zadał takie pytania. Zdane pytania dotyczą warunków Wykonawcy, Zamawiający nie ma prawa zgodnie z wymogami ustawy dokonywać na tym etapie oceny spełniania warunków przez wykonawców, co jest ustawowo zastrzeżone do czynności komisji przetargowej dopiero po otwarciu ofert.

    Biorąc pod uwagę zawarty wymóg w ogłoszeniu jak i SIWZ w rozdziale IV pkt. 2.3.1 dotyczący posiadania przez:

    - kierownika budowy upraw­nienia budowlanego w spe­cjalności robót instalacyjnych w zakresie sieci i instalacji oraz urządzeń wodociągowych -bez ogra­niczeń odpowiednich do zakresu robót objętych przedmiotem zamówienia,
    -
    kierownika robót budowlanych uprawnień w specjalności konstrukcyjno – budowlanej

    a w szczególności użycia w kontekście wymaganych uprawnień budowlanych określenia

    „ bez ograniczeń odpowiednich do zakresu robót objętych przedmiotem zamówienia”
    lub
    odpowiednie do zakresu robót uprawnienia budowlane wymagane prawem budowlanym dla przedmiotu zamówienia - nieograniczone.”

    Zamawiający przedstawia poniżej stanowisko w oparciu o akty prawne obowiązujące w przedmiocie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie obejmujących:

    1. rozporządzenie Prezydenta z 1928 roku,

    2. rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 10 września 1962r. w sprawie kwalifikacji fachowych osób wykonujących funkcje techniczne w budownictwie powszechnym,

    3. rozporządzenia Ministra Gospodarki terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie ( z uwzględnieniem wprowadzanych zmian),

    4. rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,

    5. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2005r. w sprawie samodzielnych funkcji w budownictwie,

    6. rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Biorąc pod uwagę wymagania dotyczące okresu posiadanego doświadczenia w pełnieniu samodzielnej funkcji w budownictwie wyłącza się uprawnienia wydane na podstawie aktów prawnych wymienionych powyżej pod. lit. e i f oraz także wymienione w lit. a jako wyjątkowo występujące.

W brzmieniu przepisu wymienionego pod lit. b i d kwestia pojęcia uprawnień nieograniczonych lub ograniczonych jest przejrzysta – pomimo, że akcie normatywnym wymienionym pod lit. b nie określa się tych pojęć jednakże zakres wymieniony w § 1 ust. 4 – 6 tego rozrządzenia zgodnie z przyjętą praktyką odpowiada pojęciu uprawnień nieograniczonych.

Problem interpretacyjny powstaje w przypadku uprawnień wydanych na podstawie aktu wymienionego pod lit. c, gdzie ustawodawca używa określenia ” powszechnie znane rozwiązania konstrukcyjne i schematy techniczne” i nie posługuje się pojęciami uprawnień budowlanych bez ograniczeń i w ograniczonym zakresie.. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa ( PIIB) zakres takich uprawnień jest elementem podlegającym indywidualnej ocenie w poszczególnych sytuacjach. W takim aspekcie zgodnie ze stanowiskiem PIIB należy zdefiniować, czy roboty budowlane objęte przedmiotem zamówienia zalicza się do robót o znanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Dokonana analiza dokumentacji projektowej wykazuje, iż rozwiązania techniczne w niej przyjęte są rozwiązaniami technicznymi powszechnie znanymi.

Ze względu na fakt, iż w warunkach dotyczących kierownika budowy i kierownika robót budowlanych użyto określenia w odniesieniu do wymaganych uprawnień „odpowiednie do zakresu robót objętych przedmiotem zamówienia - nieograniczone”, a nie ograniczono się tylko do zapisu w brzmieniu:.

kierownik budowy lub kierownik robót uprawnienia budowlane w specjalności….. nieograniczone”

a także w świetle rozporządzenia wymienionego pod literą c i biorąc pod uwagę ze roboty objęte przedmiotem zamówienia należą do kategorii robót o powszechnie znanych rozwiązaniach, Zamawiający wyjaśnia, iż w przypadku przedłożenia do oferty uprawnień budowlanych wydanych na mocy rozporządzenia wymienionego pod lit. „c” z adnotacją, że dotyczą one powszechnie znanych rozwiązaniach konstrukcyjnych i schematów technicznych uzna je jako uprawnienia nieograniczone dla kierowania robotami w zakresie robót objętych niniejszym zamówieniem.

Roboty objęte przedmiotowym zamówieniem w zakresie stacji wodociągowej wraz ze zbiornikami nie są zaliczane do budowli hydrotechnicznych i wodnomelioracyjnych.

  1. Odpowiedź na pytanie ad. 3

Artykuł 146 ust. 1 pkt. 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. nr.54, poz. 535 z póź. zm.) dotyczący stawki w wysokości 7 % w treści:

” robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą”

obowiązywał do dnia 31 grudnia 2007 roku.


Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. nr 249, poz. 1861 ) w § 1 zastosowano obniżenie stawki podatku VAT do wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego. Niniejsza obniżka stawki podatku obowiązuje od dnia 01 stycznia 2008r.

W/w rozporządzeniem nie objęto obniżoną stawką infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, z tego wynika, że zarówno ustawa jak i w/w rozporządzenie nie przedłużyły prawa do stosowania 7 % stawki VAT w przypadku robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Zatem usługi związane z urządzeniem i zagospodarowaniem terenu czy też budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej są objęte stawką 22 %.

Wójt Gminy Oksa

Tadeusz Soboń

 

Redaktor: Agata Wojtasik

  ostatnia modyfikacja: 26 Listopad 2015 - 10:26
  | Historia zmian |
  COPYRIGHT @ ASI Sp. z o.o. 2003 strona główna